Recom Power R0.5Z-1515/H-R
R0.5Z-1515/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1515/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 15VIN 15VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-1515/H-R.pdf
Availability of R0.5Z-1515/H-R
QUANTITY
R0.5Z-1515/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1515/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1515/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)14.25V
Voltage - Input (Max)15.75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency66%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1515/H-R
Related LinksR0.5Z-1, R0.5Z-1515/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1515/H-R Details Description
Related parts for R0.5Z-1515/H-R
CONN DB15 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF YLW PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf