Recom Power R0.5Z-2405/HP
R0.5Z-2405/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-2405/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 24VIN 05VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-2405/HP.pdf
Availability of R0.5Z-2405/HP
QUANTITY
R0.5Z-2405/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-2405/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-2405/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22.8V
Voltage - Input (Max)25.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency55%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-2405/HP
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-2405/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-2405/HP Details Description
Related parts for R0.5Z-2405/HP
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf