Recom Power R0.5Z-2412/HP
R0.5Z-2412/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-2412/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 24VIN 12VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-2412/HP.pdf
Availability of R0.5Z-2412/HP
QUANTITY
R0.5Z-2412/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-2412/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-2412/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22.8V
Voltage - Input (Max)25.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency64%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-2412/HP
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-2412/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-2412/HP Details Description
Related parts for R0.5Z-2412/HP
CABLE 6COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
TORX TR KEY SET 8PC datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT PIN datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 6GB RJ45 datasheet.pdf
KIT EVAL DAT69933A ACQ 16B datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A 8TSON datasheet.pdf