Recom Power R05P215S/X2/R6.4
R05P215S/X2/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R05P215S/X2/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT
Datasheet Download
R05P215S/X2/R6.4.pdf
Availability of R05P215S/X2/R6.4
QUANTITY
R05P215S/X2/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R05P215S/X2/R6.4
Internal Part NumberEIS-R05P215S/X2/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)132mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R05P215S/X2/R6.4
Related LinksR05P215S, R05P215S/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R05P215S/X2/R6.4 Details Description
Related parts for R05P215S/X2/R6.4
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC LVDS DUAL RECEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 910 OHM 10SIP datasheet.pdf