Recom Power R05P23.3D/R8
R05P23.3D/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R05P23.3D/R8
Brief Description
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R05P23.3D/R8.pdf
Availability of R05P23.3D/R8
QUANTITY
R05P23.3D/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R05P23.3D/R8
Internal Part NumberEIS-R05P23.3D/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R05P23.3D/R8
Related LinksR05P23, R05P23.3D/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R05P23.3D/R8 Details Description
Related parts for R05P23.3D/R8
CONN 2MM HM PLUG 100POS STR GOLD datasheet.pdf
LCD 7SEG 4.5DIG 0.6"TRANSFL WIDE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
CONN IDC 23POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf