APM Hexseal R10-24X3/8 2701
R10-24X3/8 2701 picture photo
Mfg. Part Number
R10-24X3/8 2701
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-24
Datasheet Download
R10-24X3/8 2701.pdf
Availability of R10-24X3/8 2701
QUANTITY
R10-24X3/8 2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-24X3/8 2701
Internal Part NumberEIS-R10-24X3/8 2701
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSealing Fasteners and Washers
Standard Package1
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesSEELSKREW®
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypePhillips
FeaturesSelf Sealing
Thread Size#10-24
Head Diameter0.403" (10.24mm)
Head Height0.133" (3.38mm)
Length - Below Head0.375" (9.53mm) 3/8"
Length - Overall0.508" (12.90mm)
MaterialStainless Steel
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-24X3/8 2701
Related LinksR10-24X, R10-24X3/8 2701 Datasheet, APM Hexseal Distributor
R10-24X3/8 2701 Details Description
Related parts for R10-24X3/8 2701
MEMORY CARD SRAM 64KB datasheet.pdf
IC SERIALIZER VIDEO DGTL 28-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK 9POS VERT 35DEG .200 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HARNESS HSG(GEM)23P datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 3500K 80CRI datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf