TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-E1L2-115V
R10-E1L2-115V picture photo
Mfg. Part Number
R10-E1L2-115V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 115V
Datasheet Download
R10-E1L2-115V.pdf
Availability of R10-E1L2-115V
QUANTITY
R10-E1L2-115V Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-E1L2-115V
Internal Part NumberEIS-R10-E1L2-115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesR10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage115VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7.5A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)86 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialGold Platinum Silver (AuPtAg)
Coil Power-
Coil Resistance9 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-E1L2-115V
Related LinksR10-E1, R10-E1L2-115V Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-E1L2-115V Details Description
Related parts for R10-E1L2-115V
CONN FFC VERT 26POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 450V X7T 1812 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 330K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 245MA 1.25 OHM datasheet.pdf
HAN TC650 FEMALE CONTACT 120MM datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf