TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-E2Y1-JJ1.0K
R10-E2Y1-JJ1.0K picture photo
Mfg. Part Number
R10-E2Y1-JJ1.0K
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 3A 5V
Datasheet Download
R10-E2Y1-JJ1.0K.pdf
Availability of R10-E2Y1-JJ1.0K
QUANTITY
R10-E2Y1-JJ1.0K Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-E2Y1-JJ1.0K
Internal Part NumberEIS-R10-E2Y1-JJ1.0K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesR10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current45mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)4.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power-
Coil Resistance1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-E2Y1-JJ1.0K
R10-E2Y1-JJ1.0K Details Description
Related parts for R10-E2Y1-JJ1.0K
RES SMD 62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 7.24NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf