Hammond Manufacturing R100-104-000
R100-104-000 picture photo
Mfg. Part Number
R100-104-000
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM GRAY 7.87"L X 3.94"W
Datasheet Download
R100-104-000.pdf
Availability of R100-104-000
QUANTITY
R100-104-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R100-104-000
Internal Part NumberEIS-R100-104-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelR100-104-000.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesR100
Container TypeBox
Size / Dimension7.874" L x 3.937" W (200.00mm x 100.00mm)
Height3.150" (80.00mm)
Area (L x W)31.0" (200cm)
DesignSplit Sides
MaterialMetal, Aluminum
ColorGray
Thickness-
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsDIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R100-104-000
Related LinksR100-1, R100-104-000 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
R100-104-000 Details Description
Related parts for R100-104-000
RES SMD 52.3KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN FERRULE MATTE TIN PLATED datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-150VAC TRU RMS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ANT 2.4GHZ WHIP +9DBI GAIN SMA datasheet.pdf
HEADER 9POS RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC datasheet.pdf
PLUG,SEAL,ECMSC datasheet.pdf
8 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf