Hammond Manufacturing R100-122-000
R100-122-000 picture photo
Mfg. Part Number
R100-122-000
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM GRAY 7.09"L X 4.72"W
Datasheet Download
R100-122-000.pdf
Availability of R100-122-000
QUANTITY
R100-122-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R100-122-000
Internal Part NumberEIS-R100-122-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelR100-122-000.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesR100
Container TypeBox
Size / Dimension7.087" L x 4.724" W (180.00mm x 120.00mm)
Height3.937" (100.00mm)
Area (L x W)33.7" (217cm)
DesignSplit Sides
MaterialMetal, Aluminum
ColorGray
Thickness-
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsDIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R100-122-000
Related LinksR100-1, R100-122-000 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
R100-122-000 Details Description
Related parts for R100-122-000
SWITCH DISCONNECT 150-250A 80VDC datasheet.pdf
RES 390 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
3POS,TAB 1.5X0.63,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf