Sensata Technologies/Airpax R11-2-20.0A-34972-3
R11-2-20.0A-34972-3 picture photo
Mfg. Part Number
R11-2-20.0A-34972-3
Brief Description
CIR BRKR 20A 125VAC 32VDC
Datasheet Download
R11-2-20.0A-34972-3.pdf
Availability of R11-2-20.0A-34972-3
QUANTITY
R11-2-20.0A-34972-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R11-2-20.0A-34972-3
Internal Part NumberEIS-R11-2-20.0A-34972-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
Illumination-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R11-2-20.0A-34972-3
Related LinksR11-2-20., R11-2-20.0A-34972-3 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
R11-2-20.0A-34972-3 Details Description
Related parts for R11-2-20.0A-34972-3
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC TRANSMITTR UHF ASK/FSK 16SSOP datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 1W 27-34GHZ 8SMD datasheet.pdf
CONN PIN HEADER VERT MATE-N-LOK datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 24OUT 15' datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf