Sensata Technologies/Airpax R11-2-20.0A-B06CV-V
R11-2-20.0A-B06CV-V picture photo
Mfg. Part Number
R11-2-20.0A-B06CV-V
Brief Description
CIR BRKR 20A 125VAC 32VDC
Datasheet Download
R11-2-20.0A-B06CV-V.pdf
Availability of R11-2-20.0A-B06CV-V
QUANTITY
R11-2-20.0A-B06CV-V Order Process
Ship out your order
Specifications of R11-2-20.0A-B06CV-V
Internal Part NumberEIS-R11-2-20.0A-B06CV-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
Illumination-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R11-2-20.0A-B06CV-V
Related LinksR11-2-20., R11-2-20.0A-B06CV-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
R11-2-20.0A-B06CV-V Details Description
Related parts for R11-2-20.0A-B06CV-V
PC BOARD PAD-PER-HOLE 10.6X10.6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SEE 83169021 datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 6-TSON datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PAC-MICR-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf