Sensata Technologies/Airpax R11-2-20.0A-B06CV-V
R11-2-20.0A-B06CV-V picture photo
Mfg. Part Number
R11-2-20.0A-B06CV-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 20A 125VAC 32VDC
Datasheet Download
R11-2-20.0A-B06CV-V.pdf
Availability of R11-2-20.0A-B06CV-V
QUANTITY
R11-2-20.0A-B06CV-V Order Process
Ship out your order
Specifications of R11-2-20.0A-B06CV-V
Internal Part NumberEIS-R11-2-20.0A-B06CV-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R11-2-20.0A-B06CV-V
Related LinksR11-2-20., R11-2-20.0A-B06CV-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
R11-2-20.0A-B06CV-V Details Description
Related parts for R11-2-20.0A-B06CV-V
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCZ 3.81/08/180F SN OR BX datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK BRIDGE RECTIFIER datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf