Recom Power R12P205D/P/R6.4
R12P205D/P/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R12P205D/P/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
R12P205D/P/R6.4.pdf
Availability of R12P205D/P/R6.4
QUANTITY
R12P205D/P/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P205D/P/R6.4
Internal Part NumberEIS-R12P205D/P/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P205D/P/R6.4
Related LinksR12P205, R12P205D/P/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P205D/P/R6.4 Details Description
Related parts for R12P205D/P/R6.4
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf