| Internal Part Number | EIS-R12P212S/P/R8 | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 167mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 8kV (8000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | R12P212S/P/R8 | |
| Related Links | R12P21, R12P212S/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 5862706205 | LED BASED LEAD WHITE VDC | datasheet.pdf | |
 | 4-6609941-4 | MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A | datasheet.pdf | |