Recom Power R12P215D/R8
R12P215D/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R12P215D/R8
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R12P215D/R8.pdf
Availability of R12P215D/R8
QUANTITY
R12P215D/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P215D/R8
Internal Part NumberEIS-R12P215D/R8
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA, 66mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P215D/R8
Related LinksR12P2, R12P215D/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P215D/R8 Details Description
Related parts for R12P215D/R8
ENCODER OPTICAL 2CHAN QUICK ASSM datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.12V SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 34POS SMD datasheet.pdf
IC CONVERTER FREQ-VOLTAGE 14SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf