Recom Power R12P215S/P/X2/R8
R12P215S/P/X2/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R12P215S/P/X2/R8
Brief Description
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R12P215S/P/X2/R8.pdf
Availability of R12P215S/P/X2/R8
QUANTITY
R12P215S/P/X2/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P215S/P/X2/R8
Internal Part NumberEIS-R12P215S/P/X2/R8
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)132mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P215S/P/X2/R8
Related LinksR12P215S, R12P215S/P/X2/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P215S/P/X2/R8 Details Description
Related parts for R12P215S/P/X2/R8
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 193MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 7DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf