Recom Power R12P3.3D/R6.4
R12P3.3D/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R12P3.3D/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R12P3.3D/R6.4.pdf
Availability of R12P3.3D/R6.4
QUANTITY
R12P3.3D/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P3.3D/R6.4
Internal Part NumberEIS-R12P3.3D/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)151mA, 151mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P3.3D/R6.4
Related LinksR12P3., R12P3.3D/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P3.3D/R6.4 Details Description
Related parts for R12P3.3D/R6.4
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN24K/MC24G/X datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
KIT EVAL ETHERNET TO 802.11B/G datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf