General Cable R142FPL1.40.14
R142FPL1.40.14 picture photo
Mfg. Part Number
R142FPL1.40.14
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 14AWG GREEN
Datasheet Download
R142FPL1.40.14.pdf
Availability of R142FPL1.40.14
QUANTITY
R142FPL1.40.14 Order Process
Ship out your order
Specifications of R142FPL1.40.14
Internal Part NumberEIS-R142FPL1.40.14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter-
Shield Type-
Length-
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Voltage-
Operating Temperature-
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R142FPL1.40.14
Related LinksR142FPL, R142FPL1.40.14 Datasheet, General Cable Distributor
R142FPL1.40.14 Details Description
Related parts for R142FPL1.40.14
SWITCH TURQ SPDT.1A SIM ROLL PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 120 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SOLDER CUP CONNECTOR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf