Recom Power R15P05S/P
R15P05S/P picture photo
Mfg. Part Number
R15P05S/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
R15P05S/P.pdf
Availability of R15P05S/P
QUANTITY
R15P05S/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P05S/P
Internal Part NumberEIS-R15P05S/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P05S/P
Related LinksR15P, R15P05S/P Datasheet, Recom Power Distributor
R15P05S/P Details Description
Related parts for R15P05S/P
CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH datasheet.pdf
BATTERY NIMH 1.2V 650MAH W/TAB datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10POS 1MM 3" datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS40A/ AE40M / APR40 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf