Recom Power R15P05S/X2/R8
R15P05S/X2/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R15P05S/X2/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
R15P05S/X2/R8.pdf
Availability of R15P05S/X2/R8
QUANTITY
R15P05S/X2/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P05S/X2/R8
Internal Part NumberEIS-R15P05S/X2/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P05S/X2/R8
Related LinksR15P05, R15P05S/X2/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R15P05S/X2/R8 Details Description
Related parts for R15P05S/X2/R8
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7608 datasheet.pdf
RES SMD 20M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf