Recom Power R15P209S/P/X2
R15P209S/P/X2 picture photo
Mfg. Part Number
R15P209S/P/X2
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15VIN 9VOUT 2W
Datasheet Download
R15P209S/P/X2.pdf
Availability of R15P209S/P/X2
QUANTITY
R15P209S/P/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P209S/P/X2
Internal Part NumberEIS-R15P209S/P/X2
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)222mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P209S/P/X2
Related LinksR15P20, R15P209S/P/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
R15P209S/P/X2 Details Description
Related parts for R15P209S/P/X2
RES ARRAY 9 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.3A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD PF 4.0 72 CKT datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE SMD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
IC CTRLR PFC BOOST 62KHZ 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC DO-214AA datasheet.pdf
CIR 26C 26#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
8200UF 40V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf