| Internal Part Number | EIS-R15P215D/P | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RxxP2xx | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 13.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 66mA, 66mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 6.4kV (6400V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (5 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 80% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | R15P215D/P | |
| Related Links | R15P2, R15P215D/P Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 183-025-212-171 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder | datasheet.pdf | |