Recom Power R15P215S/P/X2
R15P215S/P/X2 picture photo
Mfg. Part Number
R15P215S/P/X2
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15VIN 15VOUT 2W
Datasheet Download
R15P215S/P/X2.pdf
Availability of R15P215S/P/X2
QUANTITY
R15P215S/P/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P215S/P/X2
Internal Part NumberEIS-R15P215S/P/X2
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)132mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P215S/P/X2
Related LinksR15P21, R15P215S/P/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
R15P215S/P/X2 Details Description
Related parts for R15P215S/P/X2
CONN HEADER ZH TOP 7POS 1.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
GDT 350V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5V 1.4A datasheet.pdf
RES 600 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM RED LC C.A.- datasheet.pdf