Recom Power R15P23.3D/P/R6.4
R15P23.3D/P/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R15P23.3D/P/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R15P23.3D/P/R6.4.pdf
Availability of R15P23.3D/P/R6.4
QUANTITY
R15P23.3D/P/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P23.3D/P/R6.4
Internal Part NumberEIS-R15P23.3D/P/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P23.3D/P/R6.4
Related LinksR15P23.3, R15P23.3D/P/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R15P23.3D/P/R6.4 Details Description
Related parts for R15P23.3D/P/R6.4
GDT 200V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 11POS 2.54MM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH datasheet.pdf
NEO 5.0MM LOW 2LVL BLCK S89 STY2 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H GOLD datasheet.pdf