Recom Power R1D10-1224
R1D10-1224 picture photo
Mfg. Part Number
R1D10-1224
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R1D10-1224.pdf
Availability of R1D10-1224
QUANTITY
R1D10-1224 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D10-1224
Internal Part NumberEIS-R1D10-1224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D10-1224
Related LinksR1D10, R1D10-1224 Datasheet, Recom Power Distributor
R1D10-1224 Details Description
Related parts for R1D10-1224
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG ULDO LEVEL SHIFT 24USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf