Recom Power R1D10-1524-R
R1D10-1524-R picture photo
Mfg. Part Number
R1D10-1524-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R1D10-1524-R.pdf
Availability of R1D10-1524-R
QUANTITY
R1D10-1524-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D10-1524-R
Internal Part NumberEIS-R1D10-1524-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D10-1524-R
Related LinksR1D10-, R1D10-1524-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1D10-1524-R Details Description
Related parts for R1D10-1524-R
CONN RECEPT 20POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf