Recom Power R1D10-3.312/P-R
R1D10-3.312/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1D10-3.312/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R1D10-3.312/P-R.pdf
Availability of R1D10-3.312/P-R
QUANTITY
R1D10-3.312/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D10-3.312/P-R
Internal Part NumberEIS-R1D10-3.312/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D10-3.312/P-R
Related LinksR1D10-3, R1D10-3.312/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1D10-3.312/P-R Details Description
Related parts for R1D10-3.312/P-R
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1842MHZ 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 1A SOT363 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
WIHUBB IN FIXTURE MODULE 1 SPST datasheet.pdf
OSC MEMS 66.486MHZ CMOS SMD datasheet.pdf