Recom Power R1D12-0524-R
R1D12-0524-R picture photo
Mfg. Part Number
R1D12-0524-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R1D12-0524-R.pdf
Availability of R1D12-0524-R
QUANTITY
R1D12-0524-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D12-0524-R
Internal Part NumberEIS-R1D12-0524-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D12-0524-R
Related LinksR1D12-, R1D12-0524-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1D12-0524-R Details Description
Related parts for R1D12-0524-R
KIT EVAL FOR ARM AT91R40008 datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W SMBJ datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD323 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 48W datasheet.pdf