Recom Power R1D12-1205
R1D12-1205 picture photo
Mfg. Part Number
R1D12-1205
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
R1D12-1205.pdf
Availability of R1D12-1205
QUANTITY
R1D12-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D12-1205
Internal Part NumberEIS-R1D12-1205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D12-1205
Related LinksR1D12, R1D12-1205 Datasheet, Recom Power Distributor
R1D12-1205 Details Description
Related parts for R1D12-1205
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PCM2902C USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 5A 14VSON datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.25A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
IMPACT DC 2X10 GL SN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf