Recom Power R1D12-1509/HP
R1D12-1509/HP picture photo
Mfg. Part Number
R1D12-1509/HP
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
R1D12-1509/HP.pdf
Availability of R1D12-1509/HP
QUANTITY
R1D12-1509/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D12-1509/HP
Internal Part NumberEIS-R1D12-1509/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)56mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D12-1509/HP
Related LinksR1D12-, R1D12-1509/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R1D12-1509/HP Details Description
Related parts for R1D12-1509/HP
IC COMPARATOR 2-CHANNEL SOP8 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.62MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 1.6 INCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf