Recom Power R1D12-1512/H-R
R1D12-1512/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R1D12-1512/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R1D12-1512/H-R.pdf
Availability of R1D12-1512/H-R
QUANTITY
R1D12-1512/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D12-1512/H-R
Internal Part NumberEIS-R1D12-1512/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D12-1512/H-R
Related LinksR1D12-1, R1D12-1512/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1D12-1512/H-R Details Description
Related parts for R1D12-1512/H-R
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SEATING TOOL HMZD RCPT 4 PAIR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 12A 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf