Recom Power R1D12-243.3/P-R
R1D12-243.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1D12-243.3/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R1D12-243.3/P-R.pdf
Availability of R1D12-243.3/P-R
QUANTITY
R1D12-243.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D12-243.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R1D12-243.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)152mA, 152mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D12-243.3/P-R
Related LinksR1D12-2, R1D12-243.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1D12-243.3/P-R Details Description
Related parts for R1D12-243.3/P-R
RACK CARD GUIDE 8.5" datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC INTERFAC PCM COMBO II 28-PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO-214A datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf