Recom Power R1DA-051212/P-R
R1DA-051212/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1DA-051212/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 5V IN 12/12V OUT
Datasheet Download
R1DA-051212/P-R.pdf
Availability of R1DA-051212/P-R
QUANTITY
R1DA-051212/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1DA-051212/P-R
Internal Part NumberEIS-R1DA-051212/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1DA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (7 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1DA-051212/P-R
Related LinksR1DA-05, R1DA-051212/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1DA-051212/P-R Details Description
Related parts for R1DA-051212/P-R
CONN HEADER VERT 12POS .156 TIN datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 35W NI-780 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 4A SOT23F-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
IC FPGA 79 I/O 144EQFP datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf