Recom Power R1DA-051212
R1DA-051212 picture photo
Mfg. Part Number
R1DA-051212
Brief Description
CONV DC/DC 1W 5V IN 12/12V OUT
Datasheet Download
R1DA-051212.pdf
Availability of R1DA-051212
QUANTITY
R1DA-051212 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1DA-051212
Internal Part NumberEIS-R1DA-051212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1DA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (7 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1DA-051212
Related LinksR1DA-, R1DA-051212 Datasheet, Recom Power Distributor
R1DA-051212 Details Description
Related parts for R1DA-051212
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 220MA 2.7 OHM datasheet.pdf