Renesas Electronics America R1EX24002ATAS0A#S0
R1EX24002ATAS0A#S0 picture photo
Mfg. Part Number
R1EX24002ATAS0A#S0
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
R1EX24002ATAS0A#S0.pdf
Availability of R1EX24002ATAS0A#S0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R1EX24002ATAS0A#S0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1EX24002ATAS0A#S0
Internal Part NumberEIS-R1EX24002ATAS0A#S0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Jun/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1EX24002ATAS0A#S0
Related LinksR1EX24002, R1EX24002ATAS0A#S0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R1EX24002ATAS0A#S0 Details Description
Related parts for R1EX24002ATAS0A#S0
EVALUATION BOARD TH7108 XMITTER datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
F3SJ-A0370P30 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf