Renesas Electronics America R1EX24004ASAS0A#S0
R1EX24004ASAS0A#S0 picture photo
Mfg. Part Number
R1EX24004ASAS0A#S0
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOP
Datasheet Download
R1EX24004ASAS0A#S0.pdf
Availability of R1EX24004ASAS0A#S0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R1EX24004ASAS0A#S0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1EX24004ASAS0A#S0
Internal Part NumberEIS-R1EX24004ASAS0A#S0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1EX24004ASAS0A#S0
Related LinksR1EX24004, R1EX24004ASAS0A#S0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R1EX24004ASAS0A#S0 Details Description
Related parts for R1EX24004ASAS0A#S0
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN WATERTITE 125/250V TURNEX datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10 DL POS .200 datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
Connector Plug DVI-I Single Link 23 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 2" SQ-5/PACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf
CABLE CLAMP .19" datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TCA5013 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf