ebm-papst Inc. R1G225-AC35-52
R1G225-AC35-52 picture photo
Mfg. Part Number
R1G225-AC35-52
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 24VDC
Datasheet Download
R1G225-AC35-52.pdf
Availability of R1G225-AC35-52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R1G225-AC35-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1G225-AC35-52
Internal Part NumberEIS-R1G225-AC35-52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesR1G225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 225mm Dia x 99mm W
Air Flow625.0 CFM (17.70m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise73 dB(A)
Power (Watts)110W
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1G225-AC35-52
Related LinksR1G225-, R1G225-AC35-52 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R1G225-AC35-52 Details Description
Related parts for R1G225-AC35-52
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FITTING COUPLER ABS LT GRAY 4X4" datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC64S/AE64M/HSC64S datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
GUIDE PUNCH datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf