Recom Power R1S-1215/P-R
R1S-1215/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-1215/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT
Datasheet Download
R1S-1215/P-R.pdf
Availability of R1S-1215/P-R
QUANTITY
R1S-1215/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-1215/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S-1215/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-1215/P-R
Related LinksR1S-12, R1S-1215/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-1215/P-R Details Description
Related parts for R1S-1215/P-R
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 4X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CBL 12POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 485MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf