Recom Power R1S-123.3/HP-R
R1S-123.3/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-123.3/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R1S-123.3/HP-R.pdf
Availability of R1S-123.3/HP-R
QUANTITY
R1S-123.3/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-123.3/HP-R
Internal Part NumberEIS-R1S-123.3/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-123.3/HP-R
Related LinksR1S-123, R1S-123.3/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-123.3/HP-R Details Description
Related parts for R1S-123.3/HP-R
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
60712G103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 6SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 4CH datasheet.pdf
470UF 35V 10X20MM 105C 3000H datasheet.pdf