Recom Power R1S-1505/H-R
R1S-1505/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-1505/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
R1S-1505/H-R.pdf
Availability of R1S-1505/H-R
QUANTITY
R1S-1505/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-1505/H-R
Internal Part NumberEIS-R1S-1505/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-1505/H-R
Related LinksR1S-15, R1S-1505/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-1505/H-R Details Description
Related parts for R1S-1505/H-R
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3MM PCB datasheet.pdf
IC ADC CMOS 12BIT T/H&REF 24SOIC datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 562 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X6S 0204 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS SLVR TH/RA datasheet.pdf
HDR 48 POS datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf