Recom Power R1S-1512-R
R1S-1512-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-1512-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT
Datasheet Download
R1S-1512-R.pdf
Availability of R1S-1512-R
QUANTITY
R1S-1512-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-1512-R
Internal Part NumberEIS-R1S-1512-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)84mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-1512-R
Related LinksR1S-1, R1S-1512-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-1512-R Details Description
Related parts for R1S-1512-R
REGULATR 2.5V 5A CU CASE HRZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf