Recom Power R1S-3.324/HP-R
R1S-3.324/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-3.324/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT
Datasheet Download
R1S-3.324/HP-R.pdf
Availability of R1S-3.324/HP-R
QUANTITY
R1S-3.324/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-3.324/HP-R
Internal Part NumberEIS-R1S-3.324/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-3.324/HP-R
Related LinksR1S-3.3, R1S-3.324/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-3.324/HP-R Details Description
Related parts for R1S-3.324/HP-R
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
POWER LINE CHOKE 4X1.3MH 25A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LONG DISTANCE PROX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf