Recom Power R1S-3.33.3/H
R1S-3.33.3/H picture photo
Mfg. Part Number
R1S-3.33.3/H
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R1S-3.33.3/H.pdf
Availability of R1S-3.33.3/H
QUANTITY
R1S-3.33.3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-3.33.3/H
Internal Part NumberEIS-R1S-3.33.3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-3.33.3/H
Related LinksR1S-3., R1S-3.33.3/H Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-3.33.3/H Details Description
Related parts for R1S-3.33.3/H
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC 1.08V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE 6A 400V GSIB-5S datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V NP0 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 320MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CIR 35C 35#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf