Recom Power R1S12-0524
R1S12-0524 picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-0524
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT
Datasheet Download
R1S12-0524.pdf
Availability of R1S12-0524
QUANTITY
R1S12-0524 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-0524
Internal Part NumberEIS-R1S12-0524
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-0524
Related LinksR1S12, R1S12-0524 Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-0524 Details Description
Related parts for R1S12-0524
CAP CER 39PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 31V SC-82AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT D/R W/CAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 7SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf