Recom Power R1S12-1212/P
R1S12-1212/P picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-1212/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT
Datasheet Download
R1S12-1212/P.pdf
Availability of R1S12-1212/P
QUANTITY
R1S12-1212/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-1212/P
Internal Part NumberEIS-R1S12-1212/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)84mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-1212/P
Related LinksR1S12-, R1S12-1212/P Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-1212/P Details Description
Related parts for R1S12-1212/P
CONN SOCKET CONTACT GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 7POS TIN T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX MODULE 40HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.07A 110 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
LAMP HOLDER 12V GREEN datasheet.pdf
4,7UF 63V 5X11 datasheet.pdf