Recom Power R1S12-1215/HP-R
R1S12-1215/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-1215/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT
Datasheet Download
R1S12-1215/HP-R.pdf
Availability of R1S12-1215/HP-R
QUANTITY
R1S12-1215/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-1215/HP-R
Internal Part NumberEIS-R1S12-1215/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-1215/HP-R
Related LinksR1S12-1, R1S12-1215/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-1215/HP-R Details Description
Related parts for R1S12-1215/HP-R
IC COMPARATOR DUAL 14-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf
25.4MM X 41.9MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.91A 53 MOHM datasheet.pdf