Recom Power R1S12-1215
R1S12-1215 picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-1215
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT
Datasheet Download
R1S12-1215.pdf
Availability of R1S12-1215
QUANTITY
R1S12-1215 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-1215
Internal Part NumberEIS-R1S12-1215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-1215
Related LinksR1S12, R1S12-1215 Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-1215 Details Description
Related parts for R1S12-1215
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN OSP JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 18MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf