Recom Power R1S12-153.3/HP
R1S12-153.3/HP picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-153.3/HP
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R1S12-153.3/HP.pdf
Availability of R1S12-153.3/HP
QUANTITY
R1S12-153.3/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-153.3/HP
Internal Part NumberEIS-R1S12-153.3/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-153.3/HP
Related LinksR1S12-1, R1S12-153.3/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-153.3/HP Details Description
Related parts for R1S12-153.3/HP
SWITCH SLIDE DP3T 100MA 12V datasheet.pdf
CONN DB25 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .600 50POS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOFT POUCH FOR 270 datasheet.pdf
CAP MICA 3600PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 18POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf