Recom Power R1S12-2424
R1S12-2424 picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-2424
Brief Description
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT
Datasheet Download
R1S12-2424.pdf
Availability of R1S12-2424
QUANTITY
R1S12-2424 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-2424
Internal Part NumberEIS-R1S12-2424
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-2424
Related LinksR1S12, R1S12-2424 Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-2424 Details Description
Related parts for R1S12-2424
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM30H/AE30M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 213MA 2.64 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf